Nezávislé průzkumy a recenze pro vás můžeme tvořit jen díky provizím, které získáváme, když nakupujete přes naše odkazy.
  1. > Jak na >
  2. Kegelovy cviky – průvodce pro ženy i muže

Kegelovy cviky – průvodce pro ženy i muže

Lucy
Lucy
1. 2. 2020
12 minut čtení

Kegelovy cviky vám dopřejí uspokojivější sex i intenzivnější orgasmus (a to nejsou takové ty obvyklé prázdné řeči, s posílenými svaly opravdu stoupá kvalita sexuálních prožitků, účinky kegelových cviků byly mnohokrát dokázány…). Také léčí bolesti zad i inkontinenci. Jsou výborné pro ženy po porodu i pro muže s problémy s erekcí. A mnohem víc.

Skvělé je, že je můžete cvičit prakticky kdekoliv a kdykoliv, minimálně časem. A stačí jen pár minut denně. Ženy si k tomu mohou dopřát i pěknou dávku rozkoše a využít některé šikovné a příjemné erotické hračky.

Nicméně o kegelových cvicích koluje i několik mýtů (a to dokonce nebezpečných!). Přečtěte si náš článek a budete přesně vědět, jak a proč se do toho pustit a co vám to přinese.

S čím vám kegelovy cviky pomohou?

Hlavní myšlenka cviků doktora Kegela je v posílení pánevních svalů. S věkem tyto svaly postupně zpohodlňují a ochabují. Méně sexu, nemoc, porod, nedostatek pohybu, to vše přispívá k jejich oslabení. Jelikož jen málokdo tyto svaly vědomně používá, řada lidí dříve či později začne pociťovat některé z problémů souvisejících s jejich ochabnutím.

Výsledkem slabých pánevních svalů může být:

  • Neuspokojivý sexuální život. Ženy jsou méně citlivé, mají problém dosáhnout orgasmu, nejsou pro muže “dostatečně těsné”. Muži mají problémy s erekcí nebo předčasnou ejakulací.
  • Inkontinence. Začíná nenápadně, třeba jen mírným únikem moči při smíchu.
  • Bolesti zad (samozřejmě všechny bolesti zad nemají na svědomí pánevní svaly, ale i ony mohou být jednou z příčin).
  • Hemoroidy.
  • Únik stolice.
  • Zácpa.
  • Pokles dělohy.

Přečtěte si náš článek na téma venušiny kuličky proti inkontinenci.

Jsou to často velmi nepříjemné problémy, které ovlivňují kvalitu celého života. Zbavit se jich přitom není tak obtížné, cvičit můžete prakticky kdekoliv a proto nemusíte vlastně obětovat žádný čas – můžete cvičit ve frontě v obchodě, na procházce, u čtení, u televize… a můžete si dokonce vzít do boje i erotické pomůcky, které ze všeho udělají příjemné dobrodružství.

Venušiny kuličky Feel Silicone

od 499 Kč

Dárek k produktu

Nicméně pokud chcete slavit úspěch, je potřeba věnovat se cvičení pravidelně. Jako nestačí zajít jednou do posilovny, nestačí ani příležitostné praktikování kegelových cviků. Ale nebojte, je to jako s každým novým návykem. Chvíli se do toho musíte nutit a prostě zamakat, ale časem se to stane přirozenou součástí vašeho života a jde to prakticky samo

A jen počkejte na ten parádní sex… jojo, zdraví je sice nejdůležitější… ale ten sex! No, stojí to za to, to je jasné, takže jdeme na to!

Kegelovy cviky
Kegelovy cviky

Kegelovy cviky pro ženy

Ke kegelovým cvikům může žena přistupovat různě a proto je ideální vycházet z vaší konkrétní situace. Pro větší přehlednost jsme vytvořili tři obecné kategorie. Pokud nevíte, kam se zařadit, přečtěte si všechny a vyberte, jaký postup by vašemu tělu (a vám) nejvíc vyhovoval. Nikdy nic nepokazíte, když začnete budovat svaly pozvolna úplně od začátku, tedy od postupů pro ženy s problémy.

Velmi fit – tato kategorie je vhodná především pro mladé ženy s aktivním způsobem života. To můžeme předpokládat, že budou svaly poměrně v dobré formě i bez předchozího cvičení kegelových cviků.

Středně fit – když už máte za sebou pár desítek let života, třeba nějaký ten porod a možná první náznaky lehkých obtíží.

Řeším zdravotní problémy – tímto postupem se řiďte, pokud máte vážnější zdravotní problémy a nejste příliš ve formě.

Jsem velmi fit, jde mi o prevenci a lepší sex

Paráda, ideální čas, kdy začít. Pokud jste ve formě, cvičení můžete pojmout velmi oddechově a i velmi příjemně. Existují totiž skvělé pomůcky jako venušiny kuličky, vaginální činky a vaginální kuličky. Dopřejí vám nejen potřebnou rocvičku a zdravé cvičení, ale navíc bude s parádní dávkou příjemné erotiky k tomu.

Pro zdravou ženu mohou být venušiny kuličky všechno, co potřebuje. Nicméně pokud chcete zařadit na program i kegelovy cviky, rozhodně nic nezkazíte. Cviky jsou určitě účinnější forma cvičení (ale opravdu těžké kuličky se jim snadno vyrovnají). Postup pro cviky najdete v další sekci.

Venušiny kuličky pro posilování pánevního dna

Kegelovy cviky v podání venušiných kuliček spojují příjemné s užitečným. Kuličky si žena zavede do pochvy a pak už se nemusí soustředit na vykonávání žádných cviků, kuličky se samy hlásí o slovo a vagína prostě musí makat a udržet je.

Chcete víc pikantností o venušiných kuličkách? Pak je přímo pro vás článek „Venušiny kuličky anebo co vám Wikipedie neřekne“.

Existují velmi lehké kuličky (od 30 g), které jsou vhodné pro ženy s ochablými svaly. Pak střední váha kolem 80 g, ty by pro vás měly být ideální. A až budete mít za sebou nějaké to posilování a běžné kuličky pro vás nebudou žádná výzva, pořiďte si opravdu těžké kuličky. Doporučujeme kovové venušiny kuličky, váží přes 200 g a rozhodně jsou plnohodnotnou formou kegelových cviků. (Mimochodem, jejich kovový materiál z nich dělá i velmi zajímavou erotickou hračku…)

K tématu kuliček je ale třeba říci jednu věc. Ženy si občas představují venušiny kuličky jako intenzivní stimulaci a čekají bouřlivé orgasmy. Tak to není. Představte si kuličky spíš jako předehru. Pořádně vás nažhaví a perfektně připraví na následnou akci, takže si sex nebo masturbaci užijete o to víc. Ale samy vás až k orgasmu nejspíš nedovedou (od toho máme vibrační vajíčka, ale to už je jiná kapitola).

Vaginální činky a vaginální kuličky

Pokud vás vzrušující stránka kuliček nechává chladnou a chcete především posilovat, můžete si pořídit i vaginální činky nebo kuličky. Ty jsou zaměřené hlavně na posilování, nemají žádné vnitřní kuličky a proto ani žádné vibrace, jinak se od venušiných kuliček příliš neliší. Nenechte se zmást názvem “činky”, prodávají se v podobných váhových rozmezích i tvarech jako venušiny kuličky. Vaginální kuličky pak nejsou spojené šňůrkou, jsou menší a tím i vhodnější pro pokročilejší ženy s vytrénovanými svaly.

Video Kegelovy cviky

Jsem středně fit a chci víc!

Pokud vaše pánevní svaly už nejsou úplně to, co bývaly, základní kegelovy cviky s nimi dovedou divy.

Základní kegelovy cviky pro ženy

Tady pozor! Docela často se na internetu setkáte s postupem, který radí přerušovat proud moči, když jste na toaletě. To je stará převzatá rada, která bohužel stále často koluje po internetu. Dnes už ale víme, že při tomto postupu hrozí zvýšené riziko zánětů močových cest (a nemluvě o tom, že je to zkrátka nepřirozené a mohlo by to mít následky v podobě narušení vyprazdňovacího reflexu). Takže pozor, tudy cesta nevede.

Ale začít by tam měla. Na záchodě nejlépe zjistíte, které svaly vlastně budete trénovat, což člověku na začátku nemusí být úplně jasné. Až budete příště močit, pokuste se proud moči zastavit. Možná se vám to nepovede, ale důležité je všimnout si, které svaly se zapojí do akce. Právě ty budeme trénovat.

Cviky jsou pak velmi snadné. S nádechem pomalu a postupně zatněte tyto poševní svaly (jako byste se zase snažila zadržet moč). Mělo by to být přirozené a pozvolné, ne rychlé a křečovité, ani se stiskem to nepřehánějte. Svaly nechte stažené po dobu 3 sekund. Pak s výdechem povolte a nechte stejnou dobu odpočívat. A pak zase na 3 sekundy zatněte. Nechte odpočívat.

Cvik provádějte nejprve 3 minuty, 1 nebo 2× denně. Postupně můžete dobu cvičení prodloužit na 5 minut, stejně tak můžete prodloužit dobu zatínání svalů (max. na 10 sekund). Určitě se nepřetěžujte, nic by vás nemělo bolet, ani příliš vyčerpávat, začněte raději pozvolna, na začátku klidně cvičte obden.

Cvičení by se mělo provádět s prázdným měchýřem a je klíčové dbát na dech. Nadechujte se nosem do břicha, to podporuje efektivitu cvičení. Také dávejte pozor na to, abyste u cvičení nezatínala žádné jiné svaly – stehna, hýždě, břicho, celé tělo by mělo být uvolněné. 

Než si zautomatizujete dýchání a celkově správné provádění kegelových cviků, je lepší cvičit doma v klidu a soustředit se. Brzy však můžete cvičit kdekoliv a kdykoliv – při relaxaci u televize, ve frontě, v sedě i ve stoje… Při důsledném opakování stačí těchto pár minut denně a vaše svaly budou brzy ve vrcholné formě.

Určitě i vám můžeme doporučit venušiny kuličky (viz sekce velmi fit). Kegelovy cviky jsou pro zpevnění pánevního dna efektivnější než lehké kuličky, takže určitě začněte cvičením a kuličky berte jako příjemný doplněk a zpestření. Navíc pro vás mohou být i výborným ukazatelem toho, jak se vaše svaly zpevňují.

INSPIRACE:
víte, kdy je výborná chvíle na zatínání svalů? Při sexu!

Řeším zdravotní problémy

Vážnější projevy ochablého pánevního svalstva mohou být velmi nepříjemné. Ale nebojte, kegelovy cviky jsou velmi účinným řešením i v případě inkontinence a jiných problémů. Jen to chce chvíli vydržet a cvičit poctivě. I do posilovny musíte nějaký ten měsíc chodit, než se to na vás projeví. Takže vydržte, chce to jen pár minut denně a stojí to za to, kegelovy cviky jsou ověřené a rozhodně na vás budou mít pozitivní vliv.

Fun Factory Smartballs Teneo Duo

od 629 Kč

Dárek k produktu

Kegelovy cviky při problémech

Začněte úplně od začátku a pozvolna. Cvičení by vás nemělo ani bolet, ani příliš vyčerpávat. Pokud pro vás bude začátek náročný, klidně skončete v půlce a postupně dobu cvičení prodlužujte. Kdyby pro vás bylo cvičení bolestivé či příliš namáhavé, určitě to konzultujte se svým doktorem.

Budete s malou změnou provádět stejné cviky jako ženy v kategorii středně fit, takže si prostudujte odstavec “Základní kegelovy cviky pro ženy”. Vy akorát budete na začátku cvičit vleže. Nejprve si dojděte na záchod, pak se položte na zem, nohy pokrčte a dejte je mírně od sebe. Nyní postupujte stejně – s nádechem do břicha pomalu a pozvolna zatněte svaly vagíny. Celé tělo zůstává uvolněné, sevření nepřehánějte. Povolte. A tak dál. Na začátku cvičte raději méně. Kdyby vaše svaly příliš nereagovaly, nevzdávejte to, nejprve se s nimi možná budete muset zase trochu “spojit”.

Nějakou dobu praktikujte cvičení vleže a až začnete pozorovat zlepšení, můžete začít cvičit i vsedě, ve stoje, kdekoliv. I vám doporučujeme pořídit si venušiny kuličky, ty nejlehčí kolem 30 g. Možná pro vás budou na začátku těžké a neudržíte je, ale zkuste s nimi trénovat doma, mezitím praktikujte kegelovy cviky a brzy uvidíte zlepšení a kuličky zvládnete nosit delší dobu.

Tak, milé dámy, to je vše, co potřebujete znát. Přejeme vám vytrvalost a hlavně lepší zdraví a skvělý sex! Mimochodem… mrkněte i na to, co všechno kegelovy cviky dovedou u muže, to bude zajímat i vás…

Mohou se používat venušiných kuličkách v těhotenství?

Kegelovy cviky pro muže

Kegelovy cviky můžeme doporučit každému muži. Už jen proto, že zvětšení penisu s kegelovými cviky je reálné, narozdíl od různých pilulek. Posílený penis je logicky opravdu větší, erekce je pevnější a spolehlivější. Cviky mají i skvělý vliv na výdrž, pomáhají řešit předčasnou ejakulaci. Prokrvený penis je navíc citlivější. Citlivější, ale víc toho vydrží.

No, za těch pár minut denně to rozhodně stojí, co říkáte?

Kegelovy cviky pro muže jsou výborné i jako rehabilitace po operaci prostaty, při problémech s inkontinencí i při jiných problémech měchýře a po úrazech.

kegelovy cviky pro muze

Stejně jako ženy, i vás musíme varovat. Na internetu občas najdete jednoduchý návod na cvičení v podobě přerušování proudu moči. To je ale nebezpečné, mohlo by to vést k problémům s močením v budoucnu a stejně tak i k zánětům měchýře, takže pozor, to není dobrý postup. Ale na začátku ho jednou vyzkoušejte. Přerušte proud moči, abyste zjistili, které svaly k tomu zapojujete. To jsou ty, které budeme trénovat.

Cvičení provádějte s prázdným měchýřem. Časem můžete kdykoliv – ve stoje, za chůze, u televize… na začátku ale doporučujeme klid a soustředění, ať se cviky naučíte a zautomatizujete si je správně. Pokud máte opravdu slabé svaly či jste po vážnější nemoci, je ideální začít cvičit vleže.

Cvičení spočívá v přerušovaném zatínání svalů, které jste použili při zastavení močení. Zkrátka tento pokus zopakujte i “nasucho”. S nádechem svaly postupně a pozvolna zatněte (není třeba to přehánět), nechte 3 sekundy zatnuté a s výdechem uvolněte a 3 sekundy si odpočiňte. S nádechem opět zatněte, odpočiňte si. Tento cvik opakujte 3 minuty, 1-2× denně. Postupně můžete opakování i dobu zatnutí prodlužovat až na 5 minut po 10 sekundách, ale určitě začněte pomalu a nic nepřehánějte.

U cvičení si dejte pozor na to, aby vaše ostatní svaly zůstaly uvolněné. Nazatínějte hýždě, ani břišní svaly. Hlídejte si dech, nezadržujte ho. S nádechem do břicha svaly zatínáme, s výdechem uvolňujeme.

Za začátku pro vás může být těžké svaly rozpohybovat, ale nenechte se odradit. Postupně se vytrénují, půjde vám to lépe a benefity v podobě spokojenější partnerky i silnějšího orgasmu vám jasně ukáží, že to bylo výborné rozhodnutí…

Přejeme vám vše spoustu silných orgasmů a pevného zdraví!

Sdílejte

Připojte se k diskusi

Přečtěte si taky

Zobrazit další související příspěvky
Jsem starší 18 let? ...